Aktualności

najciekawsze informacje z Żyrardowa i okolic, wydarzenia sportowe, kulturalne

Aktualności > W najbliższy weekend zmieniamy czas na letni
Zegarek, zmiana czasu

W najbliższy weekend zmieniamy czas na letni

Wiosna już przyszła, a z nią zmiana czasu z zimowego na letni. W przyszły weekend, czyli w ostatni weekend marca przestawiamy zegarki z godziny 2 na 3 w nocy.
Link do artykułu (kliknij, aby zaznaczyć)
Telefony komórkowe, komputery, tablety, zegarki elektroniczne często radzą sobie ze zmianą czasu same. W niedzielny poranek nie zaszkodzi jednak sprawdzić, czy aby na pewno każde urządzenie wskazuje poprawny czas.

Dlaczego zmieniamy czas?
Czas letni wprowadzono dla oszczędności energii. W okresie od kwietnia do października dni stają się dłuższe, przesunięcie wskazówek zegara o jedną godzinę do przodu ma za zadanie efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego przez człowieka.

Zmiana czasu podobnie jak większość wynalazków pierwszy raz została zastosowana na wojnie. Niemcy podczas I Wojny Światowej, 30 kwietnia 1916 roku, przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 roku o godzinę w tył. 2 lata później czas letni wprowadzono również na Wyspach Brytyjskich oraz w USA.

Obecnie czas zmienia się w około 70 krajach na świecie. Przeprowadzana dwa razy zmiana czasu jest kosztowna i skomplikowana. Przede wszystkim w transporcie - zarówno kolejowym jak i lotniczym. Przy odwoływaniu czasu letniego pociągi pasażerskie, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, muszą wydłużyć postój o co najwyżej godzinę na najbliższym posterunku ruchu lub punkcie ekspedycyjnym, na którym mają postój handlowy, aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy. Natomiast przy wprowadzaniu czasu letniego wszystkie pociągi, które są na trasie w chwili przestawiania zegarów, są opóźniane o godzinę.

Zmiany czasu w Europie nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.
Najnowsze informacje:
wySNUTE nici - Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Poniedziałek, 17.12.2018
O tym jak istotne procesy zachodziły na oddziale przygotowawczym tkalni, na czym polegało snucie, przewijanie czy klejenie osnów, co to jest wał osnowowy czy nawój stożkowo-krzyżowy, można dowiedzieć się odwiedzając wystawę pn. "wySNUTE nici", która została otwarta w piątek 14 grudnia 2018 r. w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Przygotowana ekspozycja sprawia, że po wejściu na poprzemysłowe hale Muzeum czuć ducha dawnej fabryki.... czytaj dalej
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Środa, 07.11.2018
W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie trwają prace nad przygotowaniem wystawy "wySNUTE nici", prezentującej proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe takie jak snowadło taśmowe, przewijarka bębnowa czy klejarka osnów.... czytaj dalej
IV edycja Industrialnego Festiwalu Browarnictwa Chmiel Fest
Piątek, 28.09.2018
Już od dzisiaj, na terenie postindustrialnych hal dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, mieszkańcy miasta i wszyscy uczestnicy wydarzenia mają okazję degustować kilkadziesiąt smaków browarów rzemieślniczych i regionalnych, jak również dań serwowanych przez najlepsze Food Trucki z całej Polski! ... czytaj dalej
FacebookGoogle+TwitterInstagram
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie