Aktualności

najciekawsze informacje z Żyrardowa i okolic, wydarzenia sportowe, kulturalne

Aktualności > "wySNUTE nici" w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

"wySNUTE nici" w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie trwają prace nad przygotowaniem wystawy "wySNUTE nici", prezentującej proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe takie jak snowadło taśmowe, przewijarka bębnowa czy klejarka osnów.
Link do artykułu (kliknij, aby zaznaczyć)
Ekspozycja powstaje w jednej z hal poprzemysłowych Muzeum Lniarstwa, w dawnym budynku należącym do oddziału drukarni Zakładów Lniarskich w Żyrardowie. Znajdujące się na hali maszyny pamiętają najtrudniejsze dla Miasta czasy związane z upadkiem przemysłu lniarskiego, kiedy zostały uruchomione po raz ostatni, a następnie wyłączone, by ucichnąć na wieki. Dzięki działaniom Muzeum Lniarstwa świetność dawnej fabryki powraca.

W związku z tworzeniem nowej wystawy zakończono już część prac. Przygotowano m.in. siedzisko, które zostało zbudowane na konstrukcji urządzenia zwanego belownicą. Siedzisko zostało usytuowane w centralnej części wystawy między wielkogabarytowymi maszynami, gdzie odwiedzający będą mogli wysłuchać wspomnień pracowników dawnej fabryki. Ponadto na znajdujących się przed siedziskiem dwóch ponad 4-metrowych wieszakach, które służyły niegdyś do wieszania wałów osnowowych, zostaną umieszczone archiwalne fotografie. Będą one przedstawiały maszyny i hale oddziału przygotowawczego tkalni z lat 1910-1913, a także pracowników oddziału przygotowawczego z ostatnich lat funkcjonowania prywatnej spółki (z 2008 roku), która prowadziła produkcję w halach budynku będącego obecnie siedzibą Muzeum Lniarstwa.

Jednym z najistotniejszych działań przygotowywanej ekspozycji jest uruchomienie w celach pokazowych jednego z urządzeń, tj. mieszalnika do przygotowywania klejonki, służącej w procesie przygotowawczym do klejenia osnów. Odwiedzający wystawę będą mogli samodzielnie uruchomić mieszadło, postępując zgodnie z umieszczoną przy urządzeniu instrukcją.

Wystawa to nie tylko maszyny i ich wyjątkowe wyeksponowanie, lecz również strefa informacyjna. Oprócz plansz opisujących historię oddziału przygotowawczego, schematy i procesy produkcji zachodzące na poszczególnych maszynach, tj. snowadle taśmowym, przewijarce bębnowej i klejarce osnów, to także strefa ciekawostek. Wykonanie przez turystów odpowiednich czynności, poprzez poruszenie konkretnych elementów mechanizmu, pozwoli na odsłonięcie interesujących informacji związanych z merytoryczną stroną ekspozycji.

Wystawa została dofinansowana w wysokości 85500 zł w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Lniarstwa już trzeci rok z rzędu otrzymało wsparcie finansowe w ramach tego programu.
Najnowsze informacje:
wySNUTE nici - Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Poniedziałek, 17.12.2018
O tym jak istotne procesy zachodziły na oddziale przygotowawczym tkalni, na czym polegało snucie, przewijanie czy klejenie osnów, co to jest wał osnowowy czy nawój stożkowo-krzyżowy, można dowiedzieć się odwiedzając wystawę pn. "wySNUTE nici", która została otwarta w piątek 14 grudnia 2018 r. w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Przygotowana ekspozycja sprawia, że po wejściu na poprzemysłowe hale Muzeum czuć ducha dawnej fabryki.... czytaj dalej
IV edycja Industrialnego Festiwalu Browarnictwa Chmiel Fest
Piątek, 28.09.2018
Już od dzisiaj, na terenie postindustrialnych hal dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, mieszkańcy miasta i wszyscy uczestnicy wydarzenia mają okazję degustować kilkadziesiąt smaków browarów rzemieślniczych i regionalnych, jak również dań serwowanych przez najlepsze Food Trucki z całej Polski! ... czytaj dalej
CBA - zatrzymanie prezydenta Żyrardowa
Piątek, 13.07.2018
Jak podaje Centralne Biuro Antykorupcyjne na swoim Twitterowym profilu, dokonano zatrzymania prezydenta Żyrardowa oraz biznesmenów. Powodem są ustawienia przetargów sprzedaży nieruchomości w Rewalu, gdzie znajdował się wcześniej ośrodek wypoczynkowy należący do gminy Żyrardów. Śledztwo jest wielowątkowe. Dokonywane są przeszukania kilkunastu miejsc.... czytaj dalej
FacebookGoogle+TwitterInstagram
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie