Aktualności

najciekawsze informacje z Żyrardowa i okolic, wydarzenia sportowe, kulturalne

Aktualności > "wySNUTE nici" otwarte dla zwiedzających
wySNUTE nici - Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie

"wySNUTE nici" otwarte dla zwiedzających

O tym jak istotne procesy zachodziły na oddziale przygotowawczym tkalni, na czym polegało snucie, przewijanie czy klejenie osnów, co to jest wał osnowowy czy nawój stożkowo-krzyżowy, można dowiedzieć się odwiedzając wystawę pn. "wySNUTE nici", która została otwarta w piątek 14 grudnia 2018 r. w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Przygotowana ekspozycja sprawia, że po wejściu na poprzemysłowe hale Muzeum czuć ducha dawnej fabryki.
Link do artykułu (kliknij, aby zaznaczyć)
W Muzeum Lniarstwa zakończono już prace nad wystawą pt. "wySNUTE nici", która prezentuje proces technologiczny prowadzony w oddziale przygotowawczym tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostały na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe, które służyły w produkcji od lat 70. XX wieku do czasu zlikwidowania fabryki w 1999 roku.

Wchodząc na halę wystawową oczom zwiedzających ukazują się setki kolorowych nitek poprzeplatanych przez poszczególne elementy maszyn, w tym snowadła taśmowego czy przewijarki bębnowej, dzięki którym urządzenia wyglądają jak gotowe do rozpoczęcia produkcji. Ciekawostką jest fakt, że na ramie snowadła taśmowego zawieszono 576 sztuk nawojów z kolorową przędzą, która ułożona pasami tworzy barwy flagi Miasta Żyrardowa.

Interesującym elementem aranżacji są podświetlone fragmenty wnętrz niektórych maszyn, które uwypuklają industrialny charakter miejsca. Ponadto w jednej z nich – klejarce – zamontowano monitory wyświetlające animacje, które przedstawiają ruszające się fragmenty urządzenia. Istotnym elementem ekspozycji jest również możliwość samodzielnego uruchomienia przez turystów (w celach pokazowych) mieszalnika do gotowania klejonki, w którym dawniej przygotowywano roztwór potrzebny do napawania osnowy w procesie klejenia osnów.

Na potrzeby tworzonej wystawy zmieniono funkcję dwóch wieszaków na wały osnowowe, które były niegdyś urządzeniami pomocniczymi na oddziale przygotowawczym tkalni. Zaprezentowano na nich fotografie pochodzące z lat 1910-1913, które przedstawiają wnętrza oraz maszyny należące do oddziału przygotowawczego tkalni, a także fotografie z albumu wydanego w 2008 roku pt. "Ostatnia zmiana" autorstwa Jana Myszkowskiego, które przedstawiają pracowników oddziału przygotowawczego tkalni w ostatnich latach funkcjonowania firmy Żyrardów. Fabryka Lnu Sp. z o.o.

Kolejnym elementem aranżacji wystawy jest strefa ciekawostek umieszczona w końcowej części ekspozycji. W zakamarkach maszyn poprzemysłowych stworzono przestrzeń angażującą odwiedzających do aktywnego poznawania historii miejsca. Wykonanie odpowiednich czynności poprzez poruszenie konkretnych elementów mechanizmu pozwala na odsłonięcie interesujących informacji związanych z merytoryczną stroną wystawy.

Wystawę można zwiedzać bezpłatnie w godzinach funkcjonowania Muzeum Lniarstwa. Dla niedowidzących i niewidomych przygotowano dodatkowo pliki do odsłuchu prezentujące treści merytoryczne nt. wystawy oraz przewodniki wydrukowane w czarnodruku i jęz. Braille’a. Wystawa została dofinansowana w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
Najnowsze informacje:
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Środa, 07.11.2018
W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie trwają prace nad przygotowaniem wystawy "wySNUTE nici", prezentującej proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe takie jak snowadło taśmowe, przewijarka bębnowa czy klejarka osnów.... czytaj dalej
IV edycja Industrialnego Festiwalu Browarnictwa Chmiel Fest
Piątek, 28.09.2018
Już od dzisiaj, na terenie postindustrialnych hal dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, mieszkańcy miasta i wszyscy uczestnicy wydarzenia mają okazję degustować kilkadziesiąt smaków browarów rzemieślniczych i regionalnych, jak również dań serwowanych przez najlepsze Food Trucki z całej Polski! ... czytaj dalej
CBA - zatrzymanie prezydenta Żyrardowa
Piątek, 13.07.2018
Jak podaje Centralne Biuro Antykorupcyjne na swoim Twitterowym profilu, dokonano zatrzymania prezydenta Żyrardowa oraz biznesmenów. Powodem są ustawienia przetargów sprzedaży nieruchomości w Rewalu, gdzie znajdował się wcześniej ośrodek wypoczynkowy należący do gminy Żyrardów. Śledztwo jest wielowątkowe. Dokonywane są przeszukania kilkunastu miejsc.... czytaj dalej
FacebookGoogle+TwitterInstagram
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie