Aktualności

najciekawsze informacje z Żyrardowa i okolic, wydarzenia sportowe, kulturalne

Aktualności > Otwarto odcinek trasy S8 Opacz-Janki
Trasa S8 Opacz-Janki

Otwarto odcinek trasy S8 Opacz-Janki

Kierowcy jadący do Warszawy przez Janki będą już mogli ominąć korki w Raszynie. Wczoraj wieczorem (17 lipca), prawie pół roku przed terminem, otwarty został 5,8 kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S8 łączący węzły Opacz i Janki. Na odcinku trasy głównej zastosowano innowacyjną tzw. nawierzchnię długowieczną, opracowaną przez należące do koncernu STRABAG jednostkę badawczo-rozwojową TPA.
Link do artykułu (kliknij, aby zaznaczyć)
- Wiemy jak ważną inwestycją dla aglomeracji warszawskiej jest budowany przez nas odcinek drogi ekspresowej S8. Jestem niezwykle zadowolony z tego, że kolejny raz możemy pokazać nowoczesne technologie jakimi dysponujemy w Strabag, ogromne zaangażowanie naszych pracowników i coś co jest dzisiaj szczególnie ważne - umiejętność doskonałej współpracy z inwestorem Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Dzięki szybkiemu reagowaniu obu stron na dynamiczne sytuacje, które są codziennością na budowie, jesteśmy gotowi z ważnym fragmentem trasy z tak dużym wyprzedzeniem - mówi Wojciech Trojanowski, członek zarządu STRABAG Sp. z o.o.

Uruchomiony z tak dużym wyprzedzeniem ważny fragment trasy S8 znacząco ułatwi komunikację na wylotówce z Warszawy. Całość inwestycji będzie ukończona już w grudniu tego roku. Korki w Raszynie to zmora zarówno mieszkańców podwarszawskich miejscowości udających się do stolicy jak i tych, którzy wybierają się na Śląsk. Od najbliższego weekendu będą mogli powoli przestawić się na nową organizację ruchu, co pozwoli znacznie rozładować zatory na wylotówce ze stolicy.

- Dzięki tej inwestycji mieszkańcy aglomeracji ale też szerzej użytkownicy drogi skorzystają podwójnie. Po pierwsze skróceniu ulegnie czas przejazdu do i z Warszawy, a mieszkańcy Raszyna powinni odczuć ulgę z powodu mniejszej liczby pojazdów na tej trasie. Jest też inna ważna korzyść - dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii na budowanym odcinku drogi w najbliższych latach zarządca drogi i podatnicy mniej zapłacą za konieczne co pewien czas remonty i modernizacje. Będą one rzadsze, a ich zakres o wiele mniejszy niż przy stosowaniu standardowych technologii. A to oznacza też mniej utrudnień dla kierowców. Jeżeli wykonawca może skumulować korzyści - to ta droga jest tego przykładem - dodaje Alfred Watzl, członek zarządu STRABAG Sp. z o.o.

Innowacje i optymalizacje
Inwestycja realizowana jest w formule projektuj i buduj. To oznacza, że STRABAG jako Generalny Wykonawca musiał na samym początku zająć się znaczącą optymalizacją projektu budowy drogi ekspresowej. Zmieniono m.in. bilans prac ziemnych, dostosowano liczbę ekranów akustycznych do nowych przepisów, zoptymalizowano specyfikację materiałów w robotach branżowych, zmieniono parametry obiektów mostowych i posadowienie obiektów inżynierskich. Największą zmianą było jednak wdrożenie nowej formuły budowy nawierzchni – najbardziej eksperymentalnej jaka budowana jest obecnie w Polsce.

Dlaczego nawierzchnia jest długowieczna
Nawierzchnia długowieczna jest zaprojektowana w taki sposób, który umożliwia wydłużenie okresu jej eksploatacji bez konieczności przeprowadzania strukturalnych, czyli znaczących napraw całej konstrukcji. Oznacza to, że wymaga ona jedynie okresowej wymiany wierzchniej warstwy nawierzchni, tzw. warstwy ścieralnej, która ulega zużyciu głównie w wyniku ścierania na skutek kontaktu z oponami samochodowymi oraz działania czynników atmosferycznych. Ta konstrukcja radzi sobie też w dużym stopniu z problem koleinowania nawierzchni asfaltowych.
Najnowsze informacje:
wySNUTE nici - Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Poniedziałek, 17.12.2018
O tym jak istotne procesy zachodziły na oddziale przygotowawczym tkalni, na czym polegało snucie, przewijanie czy klejenie osnów, co to jest wał osnowowy czy nawój stożkowo-krzyżowy, można dowiedzieć się odwiedzając wystawę pn. "wySNUTE nici", która została otwarta w piątek 14 grudnia 2018 r. w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Przygotowana ekspozycja sprawia, że po wejściu na poprzemysłowe hale Muzeum czuć ducha dawnej fabryki.... czytaj dalej
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Środa, 07.11.2018
W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie trwają prace nad przygotowaniem wystawy "wySNUTE nici", prezentującej proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe takie jak snowadło taśmowe, przewijarka bębnowa czy klejarka osnów.... czytaj dalej
IV edycja Industrialnego Festiwalu Browarnictwa Chmiel Fest
Piątek, 28.09.2018
Już od dzisiaj, na terenie postindustrialnych hal dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, mieszkańcy miasta i wszyscy uczestnicy wydarzenia mają okazję degustować kilkadziesiąt smaków browarów rzemieślniczych i regionalnych, jak również dań serwowanych przez najlepsze Food Trucki z całej Polski! ... czytaj dalej
FacebookGoogle+TwitterInstagram
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie