Aktualności

najciekawsze informacje z Żyrardowa i okolic, wydarzenia sportowe, kulturalne

Aktualności > Dzień spania w miejscach publicznych
Śpiące dziecko

Dzień spania w miejscach publicznych

W dniu dzisiejszym, jeśli ktoś będzie zmęczony w pracy, spokojnie można się zdrzemnąć.
Link do artykułu (kliknij, aby zaznaczyć)
Dziś bowiem obchodzimy Międzynarodowy Dzień Spania w Miejscach Publicznych.
Święto to obchodzone jest od kilku lat, a sama celebracja publicznego spania polega głównie na zorganizowanych akcjach – nic tak nie poprawia nastroju jak wspólna drzemka.

O wpływie snu na wydajność naszego mózgu wiedzą też pracodawcy, którzy niekiedy organizują specjalny pokój przeznaczony do krótkiej drzemki w środku dnia. Niestety u nas jest to ciągle rzadkość, w przeciwieństwie do chociażby Hiszpanii, gdzie popołudniowa sjesta jest tradycją.

Żeby dobrze odpocząć niekoniecznie musimy leżeć w ciszy. Niektórzy tak się wyspecjalizowali w szybkim relaksowaniu, że udaje im się to nawet w pociągu czy autobusie. Osoby dojeżdżające do pracy często wykorzystują ten czas na "dospanie" jeszcze kilku minut.

Z dobrodziejstwa drzemki korzystało wiele wybitnych umysłów takich jak Napoleon, Leonardo Da Vinci, Albert Einstein, Thomas Edison. Czy gdyby nie drzemka Edison wynalazłby żarówkę? Tego nie wiadomo, jednak wiemy, że przyczynił się on do spopularyzowania spania w ciągu dnia. To energia elektryczna sprawiła, że ludzie zaczęli poświęcać na sen znacznie mniej czasu w ciągu nocy. A nasze potrzeby się nie zmieniły.

Drzemka była również sposobem na długowieczność Winstona Churchila, który powiedział:
"Nie myśl, że wykonasz mniej pracy, śpiąc w ciągu dnia. To głupi pogląd ludzi bez wyobraźni. Piętnastominutowy sen w ciągu dnia zwiększa naszą produktywność o 35 proc., kreatywność o 40 proc. , a umiejętność podejmowania decyzji aż o 50 proc.".

A więc, przyjemnych snów...
Najnowsze informacje:
wySNUTE nici - Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Poniedziałek, 17.12.2018
O tym jak istotne procesy zachodziły na oddziale przygotowawczym tkalni, na czym polegało snucie, przewijanie czy klejenie osnów, co to jest wał osnowowy czy nawój stożkowo-krzyżowy, można dowiedzieć się odwiedzając wystawę pn. "wySNUTE nici", która została otwarta w piątek 14 grudnia 2018 r. w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Przygotowana ekspozycja sprawia, że po wejściu na poprzemysłowe hale Muzeum czuć ducha dawnej fabryki.... czytaj dalej
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Środa, 07.11.2018
W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie trwają prace nad przygotowaniem wystawy "wySNUTE nici", prezentującej proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe takie jak snowadło taśmowe, przewijarka bębnowa czy klejarka osnów.... czytaj dalej
IV edycja Industrialnego Festiwalu Browarnictwa Chmiel Fest
Piątek, 28.09.2018
Już od dzisiaj, na terenie postindustrialnych hal dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, mieszkańcy miasta i wszyscy uczestnicy wydarzenia mają okazję degustować kilkadziesiąt smaków browarów rzemieślniczych i regionalnych, jak również dań serwowanych przez najlepsze Food Trucki z całej Polski! ... czytaj dalej
FacebookGoogle+TwitterInstagram
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie