Aktualności

najciekawsze informacje z Żyrardowa i okolic, wydarzenia sportowe, kulturalne

Aktualności > Czas to pieniądz. I nie tylko. Dlaczego warto dojeżdżać spod Warszawy?
Nowe mieszkania w Żyrardowie

Czas to pieniądz. I nie tylko. Dlaczego warto dojeżdżać spod Warszawy?

Czym jechać do pracy? Własnym samochodem, autobusem, a może pociągiem? To codzienne dylematy milionów Polaków, którzy nie mieszkają w centrach największych miast. Od kilku lat na Mazowszu widoczny jest trend zmiany gęstych osiedli na inwestycje w mniejszych miastach. Przeprowadzka z osiedla w stołecznej aglomeracji poza granice administracyjne Warszawy często okazuje się strzałem w dziesiątkę.
Link do artykułu (kliknij, aby zaznaczyć)
Z badań portalu praca.pl wynika, że co piąty badany zmieniłby pracę nawet jeśli miałby dojeżdżać do nowego miejsca 50 kilometrów.

Liczy się jakość

To właśnie w tego typu miasteczkach powstaje coraz więcej inwestycji w segmencie premium, dla tych, którzy oczekują czegoś więcej, ale nie chcą płacić ogromnych pieniędzy.

– Budujemy inwestycję premium, ale w cenie przystępnej dla każdego. Ceny za metr kwadratowy zaczynają się od 4300 zł. To są nieosiągalne poziomy nawet w dalekich dzielnicach Warszawy, a często zdarza się, że z takich miejscowości łatwiej dostać się do centrum stolicy niż z Białołęki czy Ursusa – mówi Dariusz Piórczyński z firmy Zbor-Bud budującej inwestycję Nowy Świat 11 w Żyrardowie. Podkreśla jednak, że nie tylko cena przyciąga. – Ważna jest przede wszystkim jakość. Forma naszego budynku nawiązuje skalą i gabarytami do historycznej fabryki, na terenie której powstaje inwestycja. To piękne miejsce, z którego czerpiemy inspiracje i architektonicznie łączymy nowoczesny styl z cegłą i stalą – mówi Piórczyński.

W korkach ponad osiem godzin

Według raportu GUS 10 milionów Polaków codziennie dojeżdża do pracy autem. Ich największym problemem są korki, przez które tracą czas i pieniądze. Komunikacja publiczna jest tańsza, ale często mniej komfortowa. Jest jeszcze rower, ale jak dostać się nim do pracy z podwarszawskiej miejscowości? Każdy środek transportu ma swoje plusy i minusy.

W ubiegłym roku firma Deloitte postanowiła zbadać korki w siedmiu największych miastach Polski. Najgorzej wypadł Wrocław, gdzie kierowcy w zatorach drogowych tracą około 9 godzin miesięcznie. Tuż za stolicą Dolnego Śląska plasuje się Kraków, a na miejscu trzecim Warszawa. W stolicy stojąc w korku właściciele aut i ich pasażerowie tracą 8,12 godzin miesięcznie. Jak wyliczyli autorzy raportu, to strata finansowa rzędu 3976 złotych rocznie. Dużo? Bardzo dużo!

Są na to recepty. Jedną z nich jest zmiana środków transportu. Będzie trochę mniej komfortowo, ale za to dużo taniej. ZTM w Warszawie oferuje 30-dniowy bilet w aglomeracji warszawskiej, pozwalający na korzystanie z pierwszej i drugiej strefy, to wydatek 180 złotych. Jeśli do tego zarejestrujemy się jako płacący podatki w Warszawie, możemy skorzystać ze zniżki i płacić 166 złotych. Dobre oferty dla dojeżdżających do pracy przygotowują też przewoźnicy kolejowi. Na przykład PKP Intercity dla mieszkańców Żyrardowa oferuje bilet miesięczny za 209 złotych, a na trasie mogą korzystać też z pociągów Kolei Mazowieckich, dzięki współpracy obydwu przewoźników, honorujących swoje bilety.

Skup się na sobie

Podróżowanie bez samochodu to oszczędność nie tylko w portfelu. To również więcej czasu dla siebie i najbliższych. Jadąc autobusem czy pociągiem nie trzeba być cały czas skupionym na drodze. Można czytać gazetę, oglądać film czy przeglądać internet i maile. Można nawet uczyć się języków. Tym samym po prostu mieć "wolną głowę" po przyjściu do biura czy powrocie do domu. Co ciekawe swego czasu z Żyrardowa do Warszawy dojeżdżał codziennie ówczesny wicepremier polskiego rządu, minister gospodarki Waldemar Pawlak, który bardzo cenił sobie czas spędzany w trasie, bo mógł mieć go tylko dla siebie. Warto spojrzeć poza bardzo drogie inwestycje w zatłoczonych dzielnicach i zamieszkać trochę dalej od centrum. Pamiętajcie o tym, gdy trzeba będzie podjąć decyzję, gdzie osiedlić się na dłużej.

Wybierz mieszkanie premium blisko Warszawy: www.nowyswiat11.pl/szukaj-mieszkanie
Najnowsze informacje:
Policja
Czwartek, 21.09.2017
Ku końcowi zbliża się 2017 rok, jednak jest jeszcze szansa aby wstąpić do służby w Policji. Komendant Główny Policji określił dla Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu dwa terminy przyjęć do służby w ostatnim kwartale tego roku.... czytaj dalej
Policja
Środa, 20.09.2017
21 września we wszystkich krajach zrzeszonych w TISPOL (30 państw) przeprowadzone zostaną działania EDWARD czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Jest to druga edycja działań, której głównym celem jest przede wszystkim zwrócenie kierowcom uwagi na najczęstsze błędy przez nich popełniane.... czytaj dalej
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Środa, 20.09.2017
W Muzeum Lniarstwa powstaje ekspozycja dedykowana oddziałowi tkalni Zakładów Lniarskich w Żyrardowie - "Nić łącząca przeszłość z teraźniejszością". Muzeum podpisało już umowę o dofinansowanie zadania w ramach Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wspieranie działań muzealnych - i na realizację działań otrzymało 90500 zł. Jest to dotychczas najwyższe dofinansowanie w ramach zewnętrznych konkursów, które zdobyła instytucja na przestrzeni dwóch lat ubiegania się o zewnętrzne środki.... czytaj dalej
FacebookGoogle+TwitterInstagram
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie