Aktualności

najciekawsze informacje z Żyrardowa i okolic, wydarzenia sportowe, kulturalne

Aktualności > Ponad 200 uczestników Industrialnej Fabryki Talentów
Projektowanie i szycie odzieży lnianej

Ponad 200 uczestników Industrialnej Fabryki Talentów

W okresie wakacyjnym Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie zaczęło tętnić życiem... życiem pełnym projektowania, szycia i wykańczania wyrobów lnianych. Powrót do przeszłości i tradycji Żyrardowa jako dawnego ośrodka przemysłu lniarskiego nastąpił dzięki uruchomieniu w Muzeum przestrzeni projektowo-warsztatowej pn. Industrialna Fabryka Talentów. Po dwóch tygodniach od rozpoczęcia projektu, zgłosiło się ponad 200 uczestników, a większość miejsc jest już zajęta aż do końca sierpnia!
Link do artykułu (kliknij, aby zaznaczyć)
Działania prowadzone są dzięki dofinansowaniu, które zdobyła Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Stworzona strefa warsztatowa, która ruszyła w Muzeum Lniarstwa od 3 lipca, spotkała się z olbrzymim zainteresowaniem i to nie tylko wśród mieszkańców Żyrardowa, bowiem uczestnikami zajęć są również m.in, mieszkańcy Warszawy! Industrialna Fabryka Talentów to 10 tygodni kreatywnych zajęć z tkania, projektowania, szycia i wykańczania... to przestrzeń, w której jeszcze niedoświadczeni pasjonaci rękodzielnictwa mogą samodzielnie stworzyć gotowe wyroby w klimacie industrialnym, z użyciem przede wszystkim lnianych tkanin. Udział w warsztatach jest bezpłatny, jednak ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, bardzo ważne są wcześniejsze zapisy!

Najbardziej oblegany był pierwszy cykl warsztatów pt. "Projektowanie i szycie odzieży lnianej", który organizowany jest w poniedziałki w godz. 17:00-19:00. Na zajęcia została zakwalifikowana grupa 10 osób, które będą uczestniczyć w spotkaniach przez 10 kolejnych poniedziałków. W ramach warsztatów uczestnicy samodzielnie wykonają sukienkę, spódnicę albo bluzkę. Pierwsze zajęcia, które odbyły się 3 lipca, a zarazem zainaugurowały projekt Industrialnej Fabryki Talentów, dotyczyły szkicowania, czyli przelania swojego pomysłu na papier. Po wcześniejszym zwiedzaniu Muzeum Lniarstwa, uczestniczki – w grupie są same kobiety - zainspirowane klimatem postindustrialnym, rysowały i tworzyły projekty pod okiem instruktora, a na kolejnych zajęciach przygotowywały wykrój na kalce. Przyszłe zajęcia związane będą z przenoszeniem wykroju na materiał, fastrygowaniem, szyciem na maszynach szwalniczych oraz wykańczaniem.

Drugi cykl warsztatów pt. "Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku" organizowany jest w każdy wtorek (4 lipca-12 września), w godz. 17:00-19:00. Podczas zajęć można nabyć podstawowe umiejętności dotyczące projektowania, szycia i wykańczania lnianych dodatków, wykonując od początku do końca konkretny produkt. Każde zajęcia różnią się rodzajem przygotowywanych wyrobów. Dotychczas uczestnicy własnoręcznie uszyli, pod okiem instruktorki, torby lniane oraz małe kosmetyczki. Na kolejnych zajęciach nauczą się robić fartuch kuchenny, biżuterię czy maskotki dziecięce. W tym cyklu warsztatowym pozostały jedynie dwa wolne miejsca na 25 lipca – rękawice kuchenne oraz jedno miejsce na 8 sierpnia – zakładka do książki. Uczestnictwo w zajęciach wymaga wcześniejszych zapisów (e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703). W zgłoszeniu należy podać: nazwę warsztatów tj. Projektowanie i szycie lnianych dodatków codziennego użytku / termin / imię i nazwisko uczestnika / wiek / telefon kontaktowy / e-mail.

Industrialna Fabryka Talentów to również przestrzeń kreatywna dla najmłodszych. Specjalnie z myślą o dzieciach przygotowano warsztaty pt. "Młodzi odkrywcy i projektanci", które organizowane są w każdą środę (5 lipca-6 września) w godz. 17:00-19:00. W ramach zajęć uczestnicy będą m.in. stosować metodę sitodruku, tkać na ręcznych krosnach drewnianych czy wykonywać artystyczne prace z użyciem tkaniny lnianej i innych dodatków. Uczestnictwo w zajęciach wymaga wcześniejszych zapisów (e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 793 134 703). W zgłoszeniu należy podać: nazwę warsztatów tj. Młodzi odkrywcy i projektanci / termin zajęć / imię i nazwisko uczestnika / wiek / telefon kontaktowy / e-mail. Wolne miejsca są dopiero od 2 sierpnia.

W ramach projektu organizowane są także pokazowe warsztaty z tkania na mechanicznym krośnie typu STB, które organizowane są w każdą sobotę (do 2 września włącznie) w godz. 11:00-14:00. Pokazy prowadzone są przez wykwalifikowanych tkaczy, którzy dawniej pracowali w żyrardowskich zakładach lniarskich. Każdy odwiedzający Muzeum Lniarstwa, który przyjdzie zwiedzić ekspozycje, może zobaczyć jak działa krosno oraz jak produkowana była niegdyś tkanina lniana. Pierwszej soboty udział w pokazowych warsztatach wzięło kilkadziesiąt turystów, mieszkańców Żyrardowa, jak i odwiedzających z całego kraju – Piły, Lublina czy Ostrowca Świętokrzyskiego i z zagranicy m.in. z Włoch i Stanów Zjednoczonych!

Projekt pt. Industrialna Fabryka Talentów – odtworzenie fragmentu tradycji poprzemysłowej Zakładów Lniarskich w Żyrardowie wraz z organizacją warsztatów kreatywnych z historią w tle, który realizowany jest przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego w ramach otwartego konkursu ofert w obszarze "Kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i dziedzictwa narodowego".

Źródło: Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego
Najnowsze informacje:
wySNUTE nici - Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Poniedziałek, 17.12.2018
O tym jak istotne procesy zachodziły na oddziale przygotowawczym tkalni, na czym polegało snucie, przewijanie czy klejenie osnów, co to jest wał osnowowy czy nawój stożkowo-krzyżowy, można dowiedzieć się odwiedzając wystawę pn. "wySNUTE nici", która została otwarta w piątek 14 grudnia 2018 r. w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Przygotowana ekspozycja sprawia, że po wejściu na poprzemysłowe hale Muzeum czuć ducha dawnej fabryki.... czytaj dalej
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Środa, 07.11.2018
W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie trwają prace nad przygotowaniem wystawy "wySNUTE nici", prezentującej proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe takie jak snowadło taśmowe, przewijarka bębnowa czy klejarka osnów.... czytaj dalej
IV edycja Industrialnego Festiwalu Browarnictwa Chmiel Fest
Piątek, 28.09.2018
Już od dzisiaj, na terenie postindustrialnych hal dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, mieszkańcy miasta i wszyscy uczestnicy wydarzenia mają okazję degustować kilkadziesiąt smaków browarów rzemieślniczych i regionalnych, jak również dań serwowanych przez najlepsze Food Trucki z całej Polski! ... czytaj dalej
FacebookGoogle+TwitterInstagram
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie