Aktualności

najciekawsze informacje z Żyrardowa i okolic, wydarzenia sportowe, kulturalne

Aktualności > Drugi tom tekstów Macieja Twardowskiego już wydany
Wydana książka Macieja Twardowskiego

Drugi tom tekstów Macieja Twardowskiego już wydany

Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego wydała już drugi tom książki pt. Maciej Twardowski 1935-1982 życie i twórczość, pod redakcją Mateusza Modraka. W najbliższą sobotę, 22 października 2016 r. o godzinie 14:00 w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie odbędzie się spotkanie promocyjne, podczas którego będzie można otrzymać publikację.
Link do artykułu (kliknij, aby zaznaczyć)
Na wydanie drugiego tomu żyrardowskie stowarzyszenie otrzymało zewnętrzne fundusze w ramach otwartego konkursu w sferze kultury, ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego.

Po kilku miesiącach prac nad publikacją, w październiku br. ukazał się drugi tom książki z tekstami Macieja Twardowskiego, postaci bardzo zasłużonej dla Żyrardowa, która przez wiele lat pracy w redakcji "Życia Żyrardowa" publikowała swoje artykuły na łamach gazety, przybliżając mieszkańcom interesujące historie o osadzie fabrycznej i Zakładach Lniarskich.

Redaktorem drugiego tomu jest Mateusz Modrak, mieszkaniec Żyrardowa, dziennikarz i kulturoznawca, któremu zawdzięczamy także przygotowanie pierwszego tomu "Od Rudy Guzowskiej do Żyrardowa" (2013 rok). Zdaniem autora wydanie książki ma na celu upamiętnić wśród kolejnych pokoleń teksty Macieja Twardowskiego, umożliwić korzystanie z jego twórczości, a także zainteresować historią Żyrardowa.

"W książce znajdą się 103 teksty zawarte w 10 rozdziałach. Przeczytamy w niej o tajemnicach starego Żyrardowa i życiu robotniczym. Maciej Twardowski opowie o Rewolucji 1905 roku, przybliży działalność Marcela Boussaca, przebieg strajku okupacyjnego z 1926 roku, przedstawi postać Pawła Hulki-Laskowskiego. Dużo uwagi poświęci także historii Filipa de Girarda – przeniesiemy się do Lourmarin, które w 1971 roku gościło żyrardowską delegację" – mówi Mateusz Modrak.
Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego wydała drugi tom w nakładzie 300 egzemplarzy. Część z nich trafi bezpłatnie do lokalnych instytucji kultury, w tym szkół, bibliotek, domów kultury czy muzeów. Natomiast mieszkańców, którzy chcieliby nabyć jeden z egzemplarzy, zapraszamy serdecznie w najbliższą sobotę 22 października 2016 r. do Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie (ul. Dittricha 18/Bielnik) na spotkanie promocyjne książki, które rozpocznie się o godz. 14:00. Liczba egzemplarzy do bezpłatnego przekazania jest ograniczona, a publikacja wydana w ramach realizowanego projektu nie będzie podlegała sprzedaży detalicznej.

"Spotkanie będzie okazją do wspomnień. Z racji wieku nie miałem okazji poznać osobiście Macieja Twardowskiego, w pełni poczuć klimatu czasów, w których żył. Wiem, że tą historią interesuje się wiele młodych osób, które chcą dowiedzieć się czegoś o swoim mieście. Liczę także na obecność osób, które pamiętają tamte czasy. Myślę, że podczas spotkania wywiąże się ciekawa rozmowa, że dla wszystkich naszych gości będzie to wartościowe popołudnie." – dodaje Mateusz Modrak.

Książka powstała w ramach projektu pt. Wydanie i promocja książki historycznej "Maciej Twardowski 1935-1982 życie i twórczość, tom II", dofinansowanego w ramach otwartego konkursu na realizację zadania publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w ramach obchodów roku Filipa de Girarda w 100-lecie nadania miastu Żyrardów praw miejskich, ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego.

"Cieszę się, że w ten sposób Lokalna Organizacji Turystyczna Mazowsza Zachodniego ma swój wkład w upamiętnieniu wspomnień Macieja Twardowskiego. Ciężko jest zdobyć na naszym lokalnym rynku publikacje dotyczące historii Żyrardowa. Wydanie książki ułatwi mieszkańcom dostęp do wiedzy historycznej." – mówi Jacek Czubak, Prezes LOT MZ.
Najnowsze informacje:
wySNUTE nici - Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Poniedziałek, 17.12.2018
O tym jak istotne procesy zachodziły na oddziale przygotowawczym tkalni, na czym polegało snucie, przewijanie czy klejenie osnów, co to jest wał osnowowy czy nawój stożkowo-krzyżowy, można dowiedzieć się odwiedzając wystawę pn. "wySNUTE nici", która została otwarta w piątek 14 grudnia 2018 r. w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Przygotowana ekspozycja sprawia, że po wejściu na poprzemysłowe hale Muzeum czuć ducha dawnej fabryki.... czytaj dalej
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Środa, 07.11.2018
W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie trwają prace nad przygotowaniem wystawy "wySNUTE nici", prezentującej proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe takie jak snowadło taśmowe, przewijarka bębnowa czy klejarka osnów.... czytaj dalej
IV edycja Industrialnego Festiwalu Browarnictwa Chmiel Fest
Piątek, 28.09.2018
Już od dzisiaj, na terenie postindustrialnych hal dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, mieszkańcy miasta i wszyscy uczestnicy wydarzenia mają okazję degustować kilkadziesiąt smaków browarów rzemieślniczych i regionalnych, jak również dań serwowanych przez najlepsze Food Trucki z całej Polski! ... czytaj dalej
FacebookGoogle+TwitterInstagram
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie