Aktualności

najciekawsze informacje z Żyrardowa i okolic, wydarzenia sportowe, kulturalne

Aktualności > Zostanie wydany drugi tom książki z tekstami Macieja Twardowskiego
Książka, Maciej Twardowski, tom 2

Zostanie wydany drugi tom książki z tekstami Macieja Twardowskiego

W październiku 2016 r. ukaże się kolejny tom książki pt. "Maciej Twardowski 1935-1982 życie i twórczość, tom II". Książka, która będzie prezentowała teksty zasłużonej dla Żyrardowa postaci, powstanie pod redakcją Mateusza Modraka - dziennikarza i kulturoznawcy, redaktora pierwszego tomu "Od Rudy Guzowskiej do Żyrardowa".
Link do artykułu (kliknij, aby zaznaczyć)
Wydaniem drugiego tomu zajmuje się Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego, która zdobyła na ten cel zewnętrzne fundusze w ramach otwartego konkursu w sferze kultury, ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Żyrardowa.

Drugi tom książki zawierającej teksty Macieja Twardowskiego, które publikował na łamach "Życia Żyrardowa" zaprezentowany zostanie w Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Czytając książkę dowiemy się m.in. co to jest wilczy kierz, przeczytamy o familijniaku czy strasznym dworze. Zdaniem autora książka ma na celu uchronić od zapomnienia teksty Macieja Twardowskiego, umożliwić korzystanie z jego twórczości, a także zainteresować historią Żyrardowa.

"W książce znajdą się 103 teksty zawarte w 10 rozdziałach. Przeczytamy w niej o tajemnicach starego Żyrardowa i życiu robotniczym. Maciej Twardowski opowie o Rewolucji 1905 roku, przybliży działalność Marcela Boussaca, przebieg strajku okupacyjnego z 1926 roku, przedstawi postać Pawła Hulki-Laskowskiego. Dużo uwagi poświęci także historii Filipa de Girarda – przeniesiemy się do Lourmarin, które w 1971 roku gościło żyrardowską delegację" – mówi Mateusz Modrak, redaktor i autor części wspomnieniowej o Macieju Twardowskim.

Maciej Twardowski był jedną z najbardziej zasłużonych dla Żyrardowa postaci, dawnym redaktorem naczelnym "Życia Żyrardowa", który większą część swojego życia spędził właśnie w tym mieście. Przez ponad 20 lat pracy w redakcji przybliżał mieszkańcom interesujące historie, pisał o okolicznych gminach, o Zakładach Lniarskich i o najważniejszych wydarzeniach w dziejach miasta. Jak wspominał Krzysztof Zwoliński, żyrardowski historyk i wieloletni dyrektor Muzeum Historii Ruchu Robotniczego m. Żyrardowa (obecnie Muzeum Mazowsza Zachodniego w Zachodniego) "Wszystkie publikacje Macieja Twardowskiego pisane były z pasją i wielkim zaangażowaniem, a zarazem pięknym literackim językiem bardzo komunikatywnym w treści, obrazowym, pełnym metafor, przenośni, porównań. Z wykształcenia i zawodu dziennikarz, z zamiłowania społecznik, badacz historii Żyrardowa i regionu, był postacią wielowymiarową. Imponował swoją pracowitością".

Książka powstaje w ramach projektu pt. Wydanie i promocja książki historycznej "Maciej Twardowski 1935-1982 życie i twórczość, tom II", realizowanego przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego. Stowarzyszenie zdobyło na ten cel zewnętrzne fundusze w wysokości 12000zł w ramach otwartego konkursu na realizację zadania publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego w ramach obchodów roku Filipa de Girarda w 100-lecie nadaniu miastu Żyrardów praw miejskich, ogłoszonego przez Prezydenta Miasta Żyrardowa.
Najnowsze informacje:
wySNUTE nici - Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Poniedziałek, 17.12.2018
O tym jak istotne procesy zachodziły na oddziale przygotowawczym tkalni, na czym polegało snucie, przewijanie czy klejenie osnów, co to jest wał osnowowy czy nawój stożkowo-krzyżowy, można dowiedzieć się odwiedzając wystawę pn. "wySNUTE nici", która została otwarta w piątek 14 grudnia 2018 r. w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Przygotowana ekspozycja sprawia, że po wejściu na poprzemysłowe hale Muzeum czuć ducha dawnej fabryki.... czytaj dalej
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Środa, 07.11.2018
W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie trwają prace nad przygotowaniem wystawy "wySNUTE nici", prezentującej proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe takie jak snowadło taśmowe, przewijarka bębnowa czy klejarka osnów.... czytaj dalej
IV edycja Industrialnego Festiwalu Browarnictwa Chmiel Fest
Piątek, 28.09.2018
Już od dzisiaj, na terenie postindustrialnych hal dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, mieszkańcy miasta i wszyscy uczestnicy wydarzenia mają okazję degustować kilkadziesiąt smaków browarów rzemieślniczych i regionalnych, jak również dań serwowanych przez najlepsze Food Trucki z całej Polski! ... czytaj dalej
FacebookGoogle+TwitterInstagram
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie