Aktualności

najciekawsze informacje z Żyrardowa i okolic, wydarzenia sportowe, kulturalne

Aktualności > Tydzień mediacji - dyżury mediatorów, kuratorów i sędziów
Tydzień mediacji

Tydzień mediacji - dyżury mediatorów, kuratorów i sędziów

W dniu 15 października 2015 r. obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Mediacji. W Polsce, w ramach tych obchodów, w Tygodniu Mediacji (12-17 października) w instytucjach wymiaru sprawiedliwości, prokuraturach, jednostkach Policji pełnione będą dyżury prawników i mediatorów, organizowane szkolenia, konferencje, nt. mediacji w sprawach karnych i cywilnych.
Link do artykułu (kliknij, aby zaznaczyć)
Inicjatywy te są skierowane do społeczeństwa - tych wszystkich, którzy prowadzą sprawy sądowe, chcą zostać mediatorami, jak też tych, którzy interesują się prawem.

W Tygodniu Mediacji w każdej siedzibie Sądu Rejonowego w okręgu płockim (Płock, Sierpc, Gostynin, Ciechanów, Płońsk, Mława, Sochaczew, Żyrardów) będą dyżurować mediatorzy, kuratorzy, sędziowie. Szczegółowe informacje w tym zakresie zostały zamieszczone na stronach internetowych poszczególnych sądów.

Mediacja jest jedną z form rozstrzygania i rozwiązywania sytuacji konfliktowej, wynikającej z naruszenia prawa. Celem mediacji jest doprowadzenie do spotkania osób zaangażowanych w konflikt w obecności osoby trzeciej (mediatora), której zadaniem jest pomoc w tworzeniu klimatu sprzyjającego szukaniu rozwiązań i współpracy. Spór rozwiązują sami zainteresowani. Mediator jedynie ułatwia im rozmowę, zadając pytania, łagodzi napięcia.
Spotkania mediacyjne odbywają się poza sądem, w neutralnym dla stron miejscu. Wypowiedzi uczestników nie są zapisywane, nagrywane - objęte są tajemnicą. Mediator sporządza tylko końcowy protokół informujący o zawartej bądź nie ugodzie. Jeśli strony porozumieją się - to warunki ugody są wpisane do tego protokołu. W sprawach cywilnych (rozumianych szeroko jako prowadzonych wg procedury cywilnej, a więc: gospodarczych, ze stosunku pracy, rodzinnych, nieletnich) - ugoda zawarta przed mediatorem, po jej zatwierdzeniu przez sąd, jest tytułem egzekucyjnym. Nie ma potrzeby toczyć długich procesów sądowych - bo ugoda prowadzi do szybkiego zaspokojenia roszczeń majątkowych.

W sprawach karnych, wykroczeniowych i nieletnich sprawców czynów karalnych, celem mediacji jest przede wszystkim naprawienie wyrządzonych czynem szkód materialnych i moralnych (tzw. sprawiedliwość naprawcza). Spotkanie ze sprawcą, w obecności bezstronnego mediatora pozwala pokrzywdzonemu na wyrażenie uczuć, oczekiwań, potrzeb. Sprawca z kolei ma szansę na przyjęcie odpowiedzialności za skutki swego czynu, przeproszenie i podjęcie starań w kierunku naprawienia szkody, zadośćuczynienia wyrządzonej krzywdy. Strony mogą uzgodnić wysokość roszczenia, sposób naprawienia szkody. Zawartą przez nich ugodę mediator przekazuje prokuratorowi (jeśli sprawa jest na etapie postępowania przygotowawczego) lub sądowi (po wniesieniu aktu oskarżenia).

Pozytywny wynik mediacji karnej sąd uwzględnia przy wymiarze kary na korzyść oskarżonego.
Mediację można stosować również w postępowaniu wykonawczym, np. naprawienie szkody może pozytywnie wpływać na decyzję o przedterminowym warunkowym zwolnieniu z odbycia reszty kary pozbawienia wolności.

Koszty mediacji w sprawach karnych i wykroczeniowych ponosi Skarb Państwa. W sprawach cywilnych, przy pozytywnym wyniku, strony będą mogły ubiegać się o zwolnienie od kosztów mediacji - obecnie mediacja znacznie ogranicza koszty sądowe, a więc też jest bardzo opłacalna dla stron.

Prezes Sądu Okręgowego w Płocku, tak jak każdy inny w Polsce, prowadzi wykaz mediatorów. Strony mogą wybrać mediatora z dowolnego wykazu i wskazać go sądowi, wnioskując o skierowanie sprawy do mediacji. Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej Sądu Okręgowego w Płocku (www.plock.so.gov.pl – zakładka: mediacje) i Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl/pl/dzialalnosc/mediacje).
Najnowsze informacje:
wySNUTE nici - Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Poniedziałek, 17.12.2018
O tym jak istotne procesy zachodziły na oddziale przygotowawczym tkalni, na czym polegało snucie, przewijanie czy klejenie osnów, co to jest wał osnowowy czy nawój stożkowo-krzyżowy, można dowiedzieć się odwiedzając wystawę pn. "wySNUTE nici", która została otwarta w piątek 14 grudnia 2018 r. w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Przygotowana ekspozycja sprawia, że po wejściu na poprzemysłowe hale Muzeum czuć ducha dawnej fabryki.... czytaj dalej
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Środa, 07.11.2018
W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie trwają prace nad przygotowaniem wystawy "wySNUTE nici", prezentującej proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe takie jak snowadło taśmowe, przewijarka bębnowa czy klejarka osnów.... czytaj dalej
IV edycja Industrialnego Festiwalu Browarnictwa Chmiel Fest
Piątek, 28.09.2018
Już od dzisiaj, na terenie postindustrialnych hal dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, mieszkańcy miasta i wszyscy uczestnicy wydarzenia mają okazję degustować kilkadziesiąt smaków browarów rzemieślniczych i regionalnych, jak również dań serwowanych przez najlepsze Food Trucki z całej Polski! ... czytaj dalej
FacebookGoogle+TwitterInstagram
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie