Aktualności

najciekawsze informacje z Żyrardowa i okolic, wydarzenia sportowe, kulturalne

Aktualności > Przyszedł czas na Grę o Złotą Szpulkę!
Zakłady Lniarskie w Żyrardowie

Przyszedł czas na Grę o Złotą Szpulkę!

Strajk Szpularek z 1883 roku to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Żyrardowa, wokół którego Stowarzyszenie Fabryka Feniksa od kilku lat organizuje różne przedsięwzięcia. Były już inscenizacje historyczne, był happening, był także film „Strajk Szpularek – Historia Prawdziwa”. W tym roku mieszkańcy miasta, będą mieli możliwość wzięcia udziału w „Grze o Złotą Szpulkę”, która odbędzie się 12 października br. na terenie pofabrycznych hal Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.
Link do artykułu (kliknij, aby zaznaczyć)
Będzie to pierwsze tego typu wydarzenie edukacyjne dla dzieci i młodzieży, polegające na wciągnięciu uczestników w świat historii, dziedzictwa poprzemysłowego oraz procesu produkcji wyrobów lnianych.

Gra zostanie zrealizowana w ramach projektu pt. „Gra o Złotą Szpulkę - edukacyjna gra historyczna o tradycji przemysłu lniarskiego w Żyrardowie”. Fabryka Feniksa jest kolejną organizacją z terenu Żyrardowa, obok Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazowsza Zachodniego, która zdobyła dofinansowanie w programie Fundusz Inicjatyw Obywatelskich – Mazowsze Lokalnie. Na ponad 600 zgłoszeń, wniosek złożony przez Stowarzyszenie, przeszedł pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną kwalifikując się na liście rankingowej na 6. miejscu (39 pkt./max 40 pkt.) i otrzymując mikrodotację w wysokości 4290 zł.

Gra zostanie przeprowadzona 12 października 2014 roku w godzinach popołudniowych na terenie Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie. Dzięki wykorzystaniu przestrzeni muzeum jako elementu rozrywki, placem gry zostaną poszczególne poprzemysłowe hale. Uczestnik będzie musiał przejść wyznaczoną trasę (10 stanowisk) i wykonać różne zadania, zarówno zręcznościowe, manualne, jak i pamięciowe, związane z historią, strajkiem szpularek z 1883 r., dziedzictwem poprzemysłowym miasta i procesem produkcji wyrobów lnianych. Za poprawne ich wykonanie będzie nagradzany punktami w skali 0-4. W ramach realizacji wydarzenia przewidziano także nagrody oraz upominki. Trzy osoby z największą liczbą punktów otrzymają statuetkę Złotej Szpulki, natomiast na każdego uczestnika, który ukończy trasę, czekają pamiątki własnoręcznie przygotowane podczas gry.

Głównym celem projektu jest wzrost świadomości, tożsamości lokalnej mieszkańców Żyrardowa, głównie dzieci i młodzieży, poprzez przekazanie wiedzy na temat dziedzictwa poprzemysłowego Miasta w sposób oryginalny i atrakcyjny, czyli podczas interaktywnej zabawy w myśl „nauka poprzez zabawę”.

„Gra o Złotą Szpulkę będzie kolejnym przedsięwzięciem, oprócz inscenizacji historycznej i produkcji filmu, upamiętniającym bohaterską walkę żyrardowskich szpularek. Interaktywny i zabawowy charakter gry pozwoli także na bliższe poznanie tradycji lniarskiej Żyrardowa” - mówi Jacek Czubak, Prezes Stowarzyszenia Fabryka Feniksa i Lokalnej Organizacji Turystycznej Mazowsza Zachodniego.

Projekt będzie realizowany przez nieformalną grupę Żyrardowska Cegła, której członkowie od lat współpracują z Fabryką Feniksa przy organizacji lokalnych działań. Należą do niej pasjonaci historii, animatorzy kultury oraz inicjatorzy niektórych działań kulturalnych odbywających się w Żyrardowie, którzy uczestniczyli w zbiórkach publicznych na rzecz ratowania zabytków, organizacji żywności dla potrzebujących czy brali czynny udział w organizowanej inscenizacji historycznej oraz produkcji filmu Strajk Szpularek.

Projekt „Gra o Złotą Szpulkę - edukacyjna gra historyczna o tradycji przemysłu lniarskiego w Żyrardowie” został dofinansowany ze środków Programu „Fundusz Inicjatyw Obywatelskich - Mazowsze Lokalnie” realizowanego przez Fundację Fundusz Współpracy, Stowarzyszenie Biuro Obsługi Ruchu Inicjatyw Pozarządowych oraz Stowarzyszenie Europa i My.
Najnowsze informacje:
wySNUTE nici - Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Poniedziałek, 17.12.2018
O tym jak istotne procesy zachodziły na oddziale przygotowawczym tkalni, na czym polegało snucie, przewijanie czy klejenie osnów, co to jest wał osnowowy czy nawój stożkowo-krzyżowy, można dowiedzieć się odwiedzając wystawę pn. "wySNUTE nici", która została otwarta w piątek 14 grudnia 2018 r. w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Przygotowana ekspozycja sprawia, że po wejściu na poprzemysłowe hale Muzeum czuć ducha dawnej fabryki.... czytaj dalej
Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie
Środa, 07.11.2018
W Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie trwają prace nad przygotowaniem wystawy "wySNUTE nici", prezentującej proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe takie jak snowadło taśmowe, przewijarka bębnowa czy klejarka osnów.... czytaj dalej
IV edycja Industrialnego Festiwalu Browarnictwa Chmiel Fest
Piątek, 28.09.2018
Już od dzisiaj, na terenie postindustrialnych hal dawnych Zakładów Lniarskich w Żyrardowie, mieszkańcy miasta i wszyscy uczestnicy wydarzenia mają okazję degustować kilkadziesiąt smaków browarów rzemieślniczych i regionalnych, jak również dań serwowanych przez najlepsze Food Trucki z całej Polski! ... czytaj dalej
FacebookGoogle+TwitterInstagram
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie
Mistrzowie parkowania w Żyrardowie